bashkite me te medha ne shqiperi

ATSH sht e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve n Shqipri. 10:32 - 14/01/2023. Lista e tridhjet shoqrive apo operatorve t renditur sipas vlers s kontratave t lidhura m bashkit n periudhn nn hulumtim, karakterizohet nga shoqri q funksionojn n fushn e ndrtimit dhe konstruksioneve. Ndrsa n bashkim operatorsh me interes shfaqet kjo kompani edhe n bashkpunim me Everest SHPK. Nj shpjegim tjetr vjen nga fakti, q ekonomia pas heqjes s kufizimeve nga COVID 19, filloi t lviz me shpejtsi pr t rikuperuar kohn e hunbur nga izolimi (edhe pse industria e ndrtimit nuk shnoi paralize aspak). Prmbytje t jashtzakonshme raportohen n fshatin Vlad dhe n Fush-Lumi, ku 7 familje kan mbetur t bllokuara. Ky nivel i ri i inflacionit, Sulmi kibernetik ndaj Shqipris nga Irani ishte pjes e bisedave n Forumin Ekonomik Botror n Davos, pjes e panelit t t cilit ishte dhe kryeministri Edi Rama. Sipas Institutit t Gjeoshkencs, gjat 24 orve t fundit, n basenin e Komanit dhe Vaut t Dejs kan rn mesatarisht 65 milimetra shi, ndrsa n at t Fierzs . Ilir Meta, kryetari i Partis s Liris sht i bindur se opozita do t fitoj n tre bashkit m t mdha, Tirann me kandidat Belind Klliin, Elbasani me Luiano Boin dhe Durrsi me Igli Carn. Mbrrin n Shqipri virusi RSV q prek bebet, omo: Rasti i rall te nj 16-vjear. N Tiran, m t prfolurit ditt e fundit jan Halim Kosova, Besnik Aliaj, Jorida Tabaku dhe Gerti Bogdani. Kurse Shoqria BDO, e cila psoi rnie prej gjasht vendesh n vitin 2020, nga vendi i 9 n vitin 2019 n vendin e 15 n vitin 2020, nuk i ka publikuar ende pasqyrat financiare pr vitin 2021 dhe pr kt arsye, nuk ka qen e mundur prfshirja e saj n renditjen n Shqipri, ndrkoh q n bot mban vendin e pest. E diela e XII e Llukait (Shrimi i 10 lebrosve)- Predikim nga Teologu Thoma omeni; Kisha e "Shn Nikolls" Kurjan, Roskovec - Dokumentar pr Kishat Orthodhokse n Shqipri Lista e tridhjet shoqrive apo operatorve t renditur sipas vlers s kontratave t lidhura m bashkit n periudhn nn hulumtim, karakterizohet nga shoqri q funksionojn n fushn e ndrtimit dhe konstruksioneve. 2017/385-831. Ky qytet ka mijra metra katror rrug t kalldrmta, t shtrira n lagjet muzeale t tij, por jo vetm. Rrjedhimisht, vlersimi i audituesve gjithnj e m shum varet nga shrbimet e tjera, prve ofrimit t shrbimeve t auditimit. Si e vetme kjo shoqri ka fituar kontrata me vler sa dhjet prqind te totalit t vlers s t gjitha kontratave t monitoruara n periudhn nn hulumtim. Shoqrit e renditura nga vendi i pest deri n vendin e dhjet n renditje (Second-Tier): Edhe ky grupim shoqrish n Shqipri ka pasur ecuri t mir n vitin 2021, duke shnuar rritje mesatare prej 10% n t ardhura krahasuar me nj vit m par. Sondazhet favorizojn grat pr qeverisje, tha Berisha ndaj premtoi se 30% e kandidatve pr kryetar bashkie do t jen t gra. 35/2016, Pr t drejtat e autorit dhe t drejtat e lidhura me to.Artikulli mund t ripublikohet nga mediat e tjera vetm duke cituar Revista Monitor shoqruar me linkun e artikullit origjinal. anta me flamurin shqiptar nuk u krijua nga ne. ME TE LEXUARAT. Vora dhe Kavaja jan dy bashkit q pritet t kalojn t parat nn administrimin e shtetit, pasi jan n vshtirsi tw mwdha . TIRAN- Kryetari i Partis s Liris, Ilir Meta shprehet i bindur se n 14 maj opozita do t fitoj tre bashkit m t rndsishme n vend, Tirann, Durrsin dhe Elbasanin. 23 ORE ME PARE LIVE UPDATES k.m. Si e vetme kjo shoqri ka fituar kontrata me vler sa dhjet prqind te totalit t vlers s t gjitha kontratave t monitoruara n periudhn nn hulumtim. Natyrisht q t kesh nj prgjigje, Nj nga piksynimet e artistit sht observimi i asaj q ai percepton dhe m pas interpretimi dhe krijimi i, THE BUNKER OF HOPE, 2020, vaj n kanavac, 42 x 31 cm, 1200 Euro Enkelejd Zonja sht nj, PESHKATARI", vaj n kanavac, 120 x 90 cm, 3000 EURO Nj nga veorit e artit vizual shqiptar ka, Trendforce publikoi nj raport, ku parashikon q drgesat e pajisjeve q palosen (foldable) do t rriten me 44% nga viti n vit n 2023. Megjithat, tregu zotrohet nga 10 shoqri n mnyr t ngjashme me situatn n rang global. Tenderat kryesor sa i takon vlers jan faza e par dhe e dyt e Rikualifikimit t Sheshit Skndrbej prkatsisht 527 535 937 Lek dhe 978 878 879 Lek. Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha ka deklaruar se Kuvendi i Shq Lideri i opozits, Sali Berisha i ka br t qart grupit t PD-s, detyrn e rndsishme q ka p Politiko | Samiti i NATOS, Paskal Milo tregon far pritet t ndodh | Top News, Politiko | Paskal Milo tregon pr takimin e par me kryeministrin Albin Kurti | Top News, Politiko | Kshilla e Paskal Milos- Kosova duhet t filloj t reflektoj | Top News. Nga 10 shoqrit e mdha n Shqipri, vrehet q 3 prej tyre, prkatsisht Albanian Audit Partners, ILD 99 Audit dhe Holly & Endy Auditing nuk jan pjes e rrjeteve globale. Ndrkoh, tre hidrocentralet e kaskades, ai i Fierzs, Komanit dhe Vau Dejs, po punojn me kapacitet maksimal duke shkarkuar edhe Kshtu, Prgjat dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rnd shndetin e popullats dhe prmbysi gjithashtu edhe progresin q, Rriten rastet e personave t infektuar me Covid-19. bashkite me te medha ne shqiperi. Ndrsa bashkia q ka dhn m pak leje ndrtimi n tremujorin e par t ktij viti sht Kuksi me 4 leje t dhna, Dibra me 5 dhe Gjirokastra, ku jan dhn vetm 6 leje ndrtimi. /Monitor.al/. 200 kompanit me fitimet m t mdha n Shqipri. Tendert ku Fusha SHPK ka fituar e vetme jan n sektorin konstruksion, shrbim pr pastrim urban dhe shrbime gjelbrimi. 2020 Politiko. Nga t dhnat e detajuara rezulton se Tirana kryeson n dhnien e lejeve t ndrtimit, me 112 t tilla gjithsej, pasuar nga Durrsi me 84 leje dhe Fieri me 48 leje ndrtimi. Tenderat kryesor sa i takon vlers jan faza e par dhe e dyt e Rikualifikimit t Sheshit Skndrbej prkatsisht 527 535 937 Lek dhe 978 878 879 Lek. Por nga ana tjetr, t ardhurat nga ky sektor nga Taksa e Ndikimit n Infrastruktur nuk jan tregues t qendrueshmris. Shpesh operatort ekonomik jan shoqri biznesi q futen n gar t vetme. Xhiro e VIP-ave. N total, 200 siprmarrjet m t mdha n vend kan deklaruar t ardhura prej 910 miliard leksh, apo rreth 6.5 miliard euro. Shoqata sht jopolitike, jofetare dhe jofitimprurse. Renditja e shoqrive sht kryer vetm pr 30 shoqri auditimi, duke marr pr baz t ardhurat nga auditimi dhe shrbimet e tjera, si nj praktik q ndiqet edhe n renditjen globale. -. Fluks n pikn kufitare t Kakavijs/ Pas festave, emigrantt shqiptar kthehen n Greqi 2 Janar, 11:45 . N renditjen e realizuar sht konsideruar renditja sipas operatorve. Rritja e numrit t lejeve t ndrtimit sht shoqruar me rritjen e ndjeshme t siprfaqes pr ndrtim. Ndrkoh, diferenca midis shoqrive sht ngushtuar. . Mbi 400 t vdekur dhe shkatrrime t shumta n ndrtesa. Data e fillimit t hulumtimit sht przgjedhur si date fillim e funksioneve t bashkive sipas ndarjes s re territoriale dhe administrative. Ndrkoh q pjesa tjetr e shoqrive n vitin 2021 ka shnuar rritje prej vetm 6% n t ardhurat e tyre krahasuar me nj vit m par. Lists s 10 m t mdhenjve n Shqipri i mungojn nga renditja botrore Baker Tilly (nuk ka antar n Shqipri q prej vitit 2020), Crowe (renditur e 14-ta n Shqipri), RSM (e cila ka hyr n tregun e shoqrive t auditimit gjat vitit 2021, dhe renditet i 33-ta), dhe BDO e cili pr vitin 2021 nuk ka publikuar t dhnat financiare. Renditja vendos n vendin e tret shoqrin Salillari e cila ka 11 kontrata me 7 Bashki t ndryshme. Gazetarja Fjorela Beleshi e ftuar n Ora News me gazetarin Everest Dedaj bri nj pasqyrim t rezultateve t 3 partive m t mdha n vend duke ju referuar zgjedhjeve t fundit parlamentare q u zhvilluan m 25 prill. Gjetja e punonjsve, vetm 15% e bizneseve u besojn zyrave t shtetit, Kosova eksporton m s shumti n Amerik dhe Shqipri, importon nga Turqia dhe Serbia, Trheqja e parave nga Trusti srish shkon n Kuvend, Mbi 418 mij automjete qarkullojn rrugve t Kosovs, m shum se gjysma me origjin gjermane, Komiteti i PE-s voton pro liberalizimit t vizave pr Kosovn, Turizmi n Spanj, t ardhurat nga sektori pr 2023 priten 5% m t larta se para pandemis, FMN thot se fragmentimi mund ti kushtoj ekonomis globale deri n 7% t PBB-s, Parlamenti i BE-s zotohet t ndrmarr m shum reforma etike pas korrupsionit historik, IEA: Bota po hyn n epokn e re t prodhimit t energjis s pastr, Zbutet inflacioni vjetor i Malit t Zi, n dhjetor shnon 17.2%, Magna International do t hap fabrikn e dyt n Maqedonin e Veriut, Energjia elektrike n Greqi vazhdon t jet m e shtrenjta n Europ, Vizat e Arta, Greqia rrit investimin minimal n 500 mij euro pr zona t caktuara t vendit, Njerzit n mbar botn i besojn bizneseve shum m tepr sesa institucioneve, Oxfam: 1% e m t pasurve kan grumbulluar pothuajse dy t tretat e pasuris s krijuar n dy vitet e fundit, Kompanit kryesore n bot reduktojn vlersimet e tyre me miliarda dollar, Rreziqet dhe potencialet e ekonomis n vitin 2023, Europa sht me shum mundsi n prag t nj vale tjetr t COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC, Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetgjatsin e shqiptarve n 2020-2021, Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekt: Nga grumbullimi n plazhe, restorante dhe bare, Vaksinimi kundr Covid-19, pr 2022 parashikohen t shpenzohen 20 milion Euro, Rreth 250 mln automjete qarkullojn n BE, m t vjetrat n Greqi e Estoni, m t rejat n Luksemburg, Jeep Avenger fiton mimin Makina e Vitit pr 2023, Edhe n vitin 2022, BMW shiti m shum makina luksoze se rivali Mercedes-Benz, Pse Norvegjia sht para n prdorimin e makinave elektrike, Kreshnik Xhiku, nj artist prher n krkim t s res, Artan Buca, piktura e heshtur q tregon shum, Enkelejd Zonja, piktura thirrse e nj artisti t heshtur, Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve q jan prher n pritje t Godos, Trendforce, drgesat e telefonave foldable do t rriten me 44% n vitin 2023, Drgesat e PC bien 28% n tremujorin e katrt 2022, Microsoft do tu ofroj pushime t pakufizuara punonjsve, Siguria, sulmet kibernetike u rritn me 38% n vitin 2022, Vendet m t mira europiane pr pun hibride ose n distanc, Shumica e CEO-ve thon se organizatat e tyre nuk jan t prgatitura pr t prballuar nj kriz t madhe, far sht Blue Monday dhe far e bn ditn m dshpruese t vitit, Premier League, marka angleze m e fort jasht vendit. 21 prill 2021/Mimoza Sinanaj/Porta Vendore/Ura Vajgurore T dmtuara nga trmeti 21 shtatorit, dy familje n Bashkin Urs Vajgurore, sot Bashkia Dimal, bjn apel pr ndihm. Ecuria e mimeve t apartamenteve, si dhe rritja e krkess pr strehim dhe investim kan ndikuar n performancn e mir t ktij portofoli, theksohet n Raportin e Banks Qendrore. Pr kt arsye qeveria po bhet gati t marr n administrim disa bashki, dhe ka shpallur konkursin pr administratort e q do menaxhojn financat e tyre. COMPANY SHPK, SALILLARI SHPK, Victoria Invest SHPK, Vellezerit Hysa jan 5 kompanit q kan fituar m shum kontrata n vler, prmes prokurimeve publike, me bashkit n Shqipri, nga korriku 2015 deri n 31 janar 2017. 13/11/2021. Megjithat, sht e papranueshme q shumica e shoqrive t auditimit nuk publikojn raportin e transparencs, apo ka edhe q nuk kan publikuar as pasqyrat financiare, edhe pse kto jan detyrim ligjor dhe pr m tepr q ky sht objekti i aktivitetit t tyre. Nna e Lear Kurtit mes lotsh pas raportit t Avokatit t Popullit: Mund t ishte parandaluar vdekja, djali iku. H.7, Ap.6, Njesia Administrative Nr. 11 pr qind jan taksa q i paguhen bashkis, ndrkoh q nuk mbetet pas dhe detyrimet pr pronarin nga 35-50%. 50% e bashkive problematike ankimohen 114 prokurime me vler 36 mln euro. Ne Tirane kandidati i Partise Socialiste Erjon Veliaj siguroi nje numer rekord votash prball rivalit te tij te Partise Demokratike Halim Kosova.Bashkit e majta Kruje Artur BushiVlor Dritan LeliFush-Arrz Fran TuiPuk Gjon GjonajPolian Adriatik . Rnia n tarifat e auditimit, pesha e vogl q auditimi z n totalin e t ardhurave t ktyre shoqrive, si dhe rritja e krkess gjithnj e m shum n shrbime t tjera kshillimi sht tendenc q vijon t vrehet edhe n bot. Data e fillimit t hulumtimit sht przgjedhur si date fillim e funksioneve t bashkive sipas ndarjes s re territoriale dhe administrative. Por shfaqen edhe bashkime operatorsh q konkurrojn si nj operator i vetm. Kto sfida dhe vshtirsi q pritet t shoqrojn zhvillimet n Shqipri jan t lidhura me mnyrn dhe rrjedhn e proceseve t brendshme kombtare, ekonomike, politike e demokratike. Rritja e lejeve pr ndrtim n kt mas duhet par dhe krkon nj analize prtej asaj teknike dhe profesionale. PRMBLEDHJE E SHKURTR E PROJEKTIT Objektivi i prgjithshm: Forcimi i kapaciteteve qeverisse t bashkive n lidhje me shtjet e BE-s, si dhe informimi i qytetarve Shqiptar dhe administratatave lokale n Shqipri, rreth informacionit n lidhje me BE-n, politikat dhe programet e saj. Ju ftojm t klikoni dhe t na shkruani sa her q ju mendoni se duhet. Nj piktakim kulturor, zbuloni rrugn e re q lidh dy qytetet italiane, 5 ekspozita ndrkombtare t artit q duhen par n vitin 2023, Orient Express do t ofroj nj lundrim luksoz n anijen m t madhe me vela n bot, Vjosa renditet n mesin e 52 vendeve q duhen vizituar n 2023 nga New York Times, Prtej s qeshurs! Por shfaqen edhe bashkime operatorsh q konkurrojn si nj operator i vetm. Bulqiz/ Makina del nga rruga dhe prfundon n gremin, plagosen dy persona. Ai shton se rritja e krkesave pr shtpi banimi, por edhe e cilsis nga ana e ndrtuesve ka rritur mimet pr qytetart. Prmirsimi i, Pavarsisht rnieve t fundit, drgesat vjetore n vitin 2022 ishin shum m lart se nivelet para pandemis Sipas, Microsoft do tu ofroj punonjsve amerikan pushime t pakufizuara. Vlera totale e kontratave t saj sht 2.2 miliard lek. Shoqrit second tier, pjes e rrjeteve ndrkombtare t njohura (prkatsisht Mazars, Grant Thornton, BDO, Kreston dhe Nexia), zotrojn 18% t totalit t t ardhurave t realizuara nga t gjitha shoqrit audituese, duke treguar stabilitet n treg (2020: 17%). "Cmimi i ndrtimit nga 400 euro/m2 sht br 600 euro/m2. Prej 24 orsh tre hidrocentralet m t mdhenj t vendit, q gjenden n Kaskadn e Drinit, kan hapur portat e shkarkimit pr shkak t reshjeve t shumta q kan prfshir gjith zonn veriore t Shqipris. 10 kompanit m t mdha . Duke iu referuar pasqyrave financiare t publikuara n QKB pr vitin 2021, renditja e 10 Shoqrive m t mdha audituese sipas t ardhurave sht si vijon (t dhnat e vitit 2020 jan paraqitur pr krahasim): Analiza e katr shoqrive audituese m t mdha n Shqipri pr vitin 2021. Sipas Institutit t Gjeoshkencs, gjat 24 orve t fundit, n basenin e Komanit dhe Vaut t Dejs kan rn mesatarisht 65 milimetra shi, ndrsa n at t Fierzs rreth . N renditje jan konsideruar Operatort Tenderues. 31 maj 2022/ Aurora Sulce/ Porta Vendore/ Tiran. Kur t gjith prisnin uljen, Bordi rrit me 9 lek pr litr mimin e nafts; N bursa sht n rnie! PD-ja e Sali Berishs ka zhvilluar sot raundin e dyt t primareve n 5 bashki t vendit t cilat kan prcaktuar fituesin, q do t jet kandidatin zyrtar pr garn e zgjedhjeve vendore t 14 majit.

My Five Wives Where Are They Now 2020, Bus From Port Elgin To London Ontario, Articles B